Pomoc finansowa dla osób i rodzin dotkniętych powodzią
Wytyczne przesłane w dniu 18 września 2024 roku przez
Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu dotyczące
zasad przyznawania pomocy finansowej ze środków
budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych
Wnioski powinny być złożone do Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczawnie - Zdroju przy ul. Mickiewicza 3 lub Urzędu Miejskiego w Szczawnie-Zdroju przy ul. T. Kościuszki 17.
Pomoc finansowa dla osób i rodzin dotkniętych powodzią:
- Zasiłek powodziowy do 2.000 zł - przysługuje rodzinie lub osobie samotnie gospodarującej, poszkodowanej w wyniku wystąpienia powodzi, w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej. Zasiłek powodziowy jest jednorazowy, przyznawany niezależnie od dochodów na podstawie wniosku.
Wniosek do pobrania: (tu linki do pobrania wniosku w formacie docx, odt i pdf)
- wniosek zasiłek powodziowy w formacie PDF
- wniosek zasiłek powodziowy w formacia DOC (Microsoft Word)
- wniosek zasiłek powodziowy w formacia ODT (LibreOffice Writer)
- Pomoc w przypadku „zdarzeń klęskowych” (którymi są m.in. straty poniesione na skutek powodzi, podtopień, intensywnych opadów, silnych wiatrów i wyładowań atmosferycznych):
- „Pomoc doraźna” (do 8.000 zł) w gospodarstwach domowych (w budynkach mieszkalnych oraz w podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych), jeśli osoby poszkodowane znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o posiadane środki własne,
- na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, który został zniszczony lub uszkodzony w wyniku zdarzeń klęskowych (do 200.000 zł), remont/odbudowę budynków gospodarczych (do 100.000 zł)
Pomoc przysługuje rodzinom lub osobom samotnie gospodarującym, prowadzącym w dniu wystąpienia zdarzenia klęskowego gospodarstwo domowe w budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym zniszczonym lub uszkodzonym w wyniku „zdarzenia klęskowego”.
Pomoc przyznawana jest niezależnie od dochodu na podstawie wniosku. Decyzja o jego przyznaniu oraz ocena okoliczności uzasadniających przyznanie należy do gminy. Podstawą do ostatecznego określenia wysokości przyznawanej pomocy, jest rodzinny wywiad środowiskowy, do przeprowadzenia którego zobowiązany jest właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej oraz ustalona przez niego wysokość poniesionych strat, zgodnie z zasadami miarkowania.
Wniosek do pobrania:
- wniosek o przyznanie pomocy społecznej w formacie PDF
- wniosek o przyznanie pomocy społecznej w formacie DOC (Microsoft Word)
- wniosek o przyznanie pomocy społecznej w formacie ODT (LibreOffice Writer)
Bezpośredni kontakt telefoniczny: Pracownik socjalny 74 300 03 43
Dodatkowe informacje:
https://www.gov.pl/web/rodzina/pomoc-po-powodzi
https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych